Jak dobrać rozmiar pierścionka

Jak dobrać rozmiar pierścionka

Wybór rozmiaru pierścionka bywa sporym wyzwaniem – zwłaszcza podczas zakupów na odległość. Przedstawiamy kilka wskazówek i konkretne metody pomiaru, dzięki którym dowiecie się, jak dobrać rozmiar pierścionka.


Idealny pierścionek, czyli jaki?

Pierścionek o odpowiednim obwodzie nie zsunie się sam podczas mycia rąk, ale jednocześnie nie będzie nieprzyjemnie uciskał palca. Przyjmuje się, że najlepszy rozmiar pierścionka to taki, który przechodzi z lekkim oporem przez najszerszą kostkę palca i luźno oplata jego nasadę. Kiedy spróbujesz go zsunąć – kostka postawi lekki opór, ale nie trzeba będzie się z nią siłować. Oczywiście każda dłoń ma nieco inny kształt, dlatego warto mieć na uwadze przede wszystkim własny komfort noszenia biżuterii.


Każdy palec – inny rozmiar pierścionka

Choć na pierwszy rzut oka prawa i lewa dłoń wyglądają podobnie, w rzeczywistości ich palce prawdopodobnie różnią się o jeden rozmiar – zazwyczaj palce wiodącej dłoni są trochę grubsze niż tej, której używasz rzadziej. Nie warto zatem zakładać, że obwód pierścionka, który nosisz na jednej dłoni, będzie idealny także dla drugiej. Nie jest także niczym niezwykłym, że sąsiednie palce różnią się wielkością nawet o dwa rozmiary. Pamiętaj, że każdy rozmiar pierścionka jest tylko o 0,33 mm większy niż poprzedni, więc pierścionek za ciasny na palec wskazujący może leżeć doskonale na palcu obrączkowym.

Szerokość pierścionka ma znaczenie

Warto zwrócić uwagę na szerokość biżuterii, którą wybieramy. Delikatne pierścionki mogą być nieco węższe, niż masywne pierścienie czy obrączki, które dla wygody warto zamawiać w większym rozmiarze. Wynika to z faktu, że szeroka biżuteria z trudnością przechodzi przez kostkę, a jeśli jest za ciasna – może powodować odparzenia u nasady palca.


Kiedy najlepiej dokonać pomiarów?

Ponieważ pomiarom obwodu palca nie sprzyjają skrajne temperatury – w upale palce puchną, a na mrozie lekko się kurczą – warto zwrócić uwagę także na warunki pogodowe, w jakich mierzysz dłonie. Nasze ciało i dłonie są podatne na zmiany ciśnienia, pogodę, problemy krążeniowe czy temperaturę otoczenia. Optymalny czas na wybór rozmiaru biżuterii, która będzie leżeć idealnie o każdej porze roku, to dzień o umiarkowanej temperaturze. Nie bez znaczenia jest także pora dnia. Ponieważ wieczorami nasze dłonie są nieco większe, to właśnie wtedy zaleca się wybór nowych pierścionków i obrączek.

Wiadomym jest też, że takie sytuacje jak ciąża, terapia hormonalna, sterydy, kuracje odchudzające, chemioterapia, naświetlanie itd. itp. mają ogromny wpływ na nasze ciało i dłonie, a tym samym na rozmiar pierścionka. W tych okresach nasze palce mogą być spuchnięte i większe o kilka rozmiarów albo mogą bardzo zeszczupleć. Nie są to najlepsze momenty na dobieranie rozmiaru pierścionka i kupowanie nowej biżuterii. Chyba, że to sprawa ważna, życiowa, wtedy ta zasada nie ma oczywiście zastosowania.

Pierścionek zaręczynowy i obrączka – na który palec założyć?

W Polsce pierścionek zaręczynowy noszony jest na serdecznym palcu prawej dłoni (4 palec od kciuka :)), w dniu ślubu przekładany jest na serdeczny palec lewej dłoni, a jego miejsce zajmuje obrączka.

W przypadku innych pierścionków obowiązuje pełna dowolność.

 

Proponujemy kilka metod do wyboru jak dobrać rozmiar pierścionka:


Metoda 1: zmierz palec

Pomiarów palca możesz dokonać samodzielnie. Przyda się do tego miarka krawiecka, ale równie dobrze możesz skorzystać z krótkiego sznurka, tasiemki czy wąskiego paska papieru. Swoją miarkę precyzyjnie zawiń wokół nasady palca – powinna luźno do niego przylegać, nie wrzynać się w skórę. Odczytaj wynik z miarki (lub zmierz linijką sznurek) i porównaj go z wartością obwodów wewnętrznych pierścionka w tabeli. Wartość najlepiej odpowiadająca Twojemu wynikowi wskaże Twój rozmiar. (UWAGA: Patrz na kolumnę z obwodem wewnętrznym pierścionka, a nie ze średnicą! )

W przypadku otwartego pierścionka tak jak przykładowo pierścionek RING (https://www.saffa.pl/szukaj?q=pier%C5%9Bcionek+ring) możesz dokonać pomiaru paskiem papieru wokół nasady palca bo dzięki otwartej formie z pewnością przeciśniesz go przez kostkę.

Możesz także zmierzyć szerokość palca suwmiarką, pamiętaj jednak, że taki pomiar bywa niedokładny, bo ciało łatwo poddaje się jej metalowym elementom. Uważaj, żeby suwmiarka nie ściskała zbyt mocno nasady palca. Odczytaj wynik i porównaj go ze średnicą pierścionka w tabeli, szukając wartości odpowiadającej Twojemu wynikowi.


Metoda 2: zmierz pierścionek

Kolejny sposób na ustalenie rozmiaru to zmierzenie pierścionka, który już posiadasz. Spośród swojej biżuterii wybierz ten pierścionek, który najlepiej leży na palcu, na którym masz zamiar nosić także nowy zakup. Upewnij się, że jego kształt jest taki sam w każdym miejscu – zdarza się, że z czasem pierścionki przestają być idealnie okrągłe. Tu znowu z pomocą przychodzi nam suwmiarka, która pomoże ustalić średnicę pierścionka. Wynik porównaj z tabelą.


Metoda 3: wizyta u jubilera

Jest jeszcze jedna metoda na to, jak dobrać rozmiar pierścionka. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że pierścionek będzie leżał idealnie, możesz udać się do stacjonarnego sklepu jubilerskiego. Na życzenie jubiler zmierzy obwód Twoich palców profesjonalną miarą jubilerską lub za pomocą obrączek miarowych. Każda taka obrączka ma na sobie wybity rozmiar i ma wysokość około 3-5 mm.
Jeśli przyjdziesz do jubilera ze swoim, idealnie dopasowanym pierścionkiem, jubiler zmierzy go na ryglu miarowym. Rygiel miarowy to stożek z podziałką z wybitymi rozmiarami i średnicami.

Tabela rozmiarów wg europejskich pomiarów pierścionków

Europejski system rozmiarów pierścionków jest liniową skalą wielkości, która przypisuje wartości do 1/3 milimetra przyrostów średnicy wewnętrznej. Skomplikowane? Już tłumaczymy.

Polskie rozmiary pierścionków bazują na tabeli z rosnącymi liczbami 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 itd, ale w praktyce nie ma tak małego pierścionka jak w rozmiarze 1 czy 2. Najmniejszy rozmiar pierścionka, jaki można najczęściej znaleźć w sklepach, to rozmiar 6. W praktyce więc rozmiary pierścionków rozpoczynają się od rozmiaru 6, dlatego dla uproszczenia przyjęto, że tabele z rozmiarami pierścionków podaje się od rozmiaru 5 (pomijając te mniejsze).Pomogłyśmy Wam? Paluszki zmierzone?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl